Zprávné krmení pro morčata
Všeobecná pravidla krmení
Pamatujte, že morče má dostávat jen takovou potravu, která mu neškodí. Ujistěte se, že potrava vyhovuje látkové výměně morčete.Nezbírejete zelenou potravu pro morče v bezprostřední blískosti továren, frekventovaných silnic nebo na polích, kde je nebezpečí použití hnojiv nebo pesticidů.Při sbírání zeleného krmiva dávejte pozor, aby se do něj napřipletly žádné jedovaté nebo dráždivé rostliny. Omývejte každý kousek ovoce nebo zeleniny, ať je domácí nebo koupený. To vám zaručuje, že nebude potřísněn ptačím trusem s možnými průmodci chorob. Nechte umyté zelené krmení před podávaním vždycky dobře usušit. Nikdy morčátku nedávejte čerstvá krmiva přímo z ledničky.
Denní dávky krmení
Morčata jsou v přírodě luční zvířata a základem jejich krmných dávek má být vždy přrozené krmivo, které mohou prakticky po celý den jíst a okusovat. Při jedné nabo dvou krmných dávkách denně spotřebuje hladové zvíře na jednou velké množství, což mimořádně zatěžuje jeho zažívací soustavu zařízenou na stejnoměrný přísun menšího množství krmiva. Tak dochází k vážným potížím. Kromě toho se morče nudí, protže nemůže-li se vytrvale pást, odpadá jeho hlavní přirozené zaměstnání. Proto svému morčeti obstarajte stálý přísun základní potravy ( palet ) a hrubé píce ( seno ). V takovém případě musí mít dostatek snadno dostupné čerstvé vody. Zelené krmení můžete předkládat několikrát za den v malích dávkách nebo jen jednou či dvakrát za den ve větším množství. Při různých typech zeleného krmení je těžké určit dávky, protože se nedají odměřovat na gramy nebo centimetry. Spotřeba zeleného je u morčat individuální a řídí se věkěm nebo pohlavím, zejména také tím, zda je samička březí nebo jak morčata odrůstají. Každý musí posoudit sám, jak rychle doplňovat a kolik zeleného krmení denně morčatům dávat.
Základní krmivo - zrní
V obchodě se prodává pestrá směs zrní, přitažlivé spíše pro lidské oko, než pro žaludek morčete.Morčata se velmi rychle stanou mlsouny a vybírají si pouze chutné a výživné částice této směsi a zbytek nechávají stát. Většinu krmení ( né právě levného ) pak musíte vyhodit a nakonec máte jednostranně krmné morče, které může silně stučnět.
Pelety
Poměrně zdravjejší krmení jsou pelety, lisované hrudky nebo válečky ze sušeného a lisovaného zeleného krmení obsahující vitamíny, minerály a stopové prvky. V obchodě se však jen zřídka prodávají vzláštní pelety pro morčata a jsou také pěkně drahé. Ovšem potravní nároky morčete a králika jsou prakticky stejné, takže můžete koupit králičí pelety buď v obchodech s chovatelskými potřebami nebo v zemědělských prodejnách. Výběru pelet v obchodě věnujte velkou pozornost. Nesmí být rozdrobené a ani vlchké. Jídelní miska má být neustále plná pelet, kterých se morčata nepřežerou a netloustnou po nich, protože mají přirozené složení.Pokud mají morčata dost pohybu a nemusí žít pouze v kleci, ztučnění jim nehrozí.
Pamlsky jako přídevek
Přirozeně že mlsné hubičky morčat vítají zpestření jídelníčku. Proto jim k denní dávce pelet vždy přidáváme malé množství potravy. Tady se uplatní směs zrní. Přidáváme-li jí hrst k peletám, zvířatům to neuškodí a je to pro ně změna. Také ovesné vločky, kukuřičné vločky nabo rozdrobený šrotový chléb jsou v malém množství pochoutkou. Nahrazují rúzné pamlsky např. bonbony, které dáváme jiným zvířatům. Pamatujte, že pamlsky se musí podávat jen v malém množství. Jinak přestávají být pro morčata zajímavé. Stejně jako u dětí ubírají chuť k jídlu a učí zvířata výberčivosti. Pro morče navíc nejsou odměnou jako pro psa. Na obrázku jsou vitamínové tyčinky a minerální kameny.
Oběmové krmivo
Čerstvé seno jako oběmové nebo balastní krmivo musí morče dostávat neustále, protože bez něho nemůže správně pracovat jeho zažívací trakt. Seno obsahuje cenný zdroj vlákniny. Dostanete ho koupit v prodejnách s chovatelskými potřebami v pytlích nebo v balících přímo u sedláka. Seno uskladněte na vzdušném a suchém místě, kde by je nemohly napadnout spory bub, které jsou pro morčata životu nebezpečné. Správně uskladněné seno příjěmně kořenně voní a zůstává načechrané. Pokud seno zvlhne, v žádném případě s ním nesmíte krmit. Také seno jako podestýlka pro morčata musí být bezvadná, potože morčata je někdy žerou...
Doplňková potrava
Ta slouží jenom k občasnému zpestření jídelníčku, ale také k péči o zuby. Jako všichni hlodavci mají i morčata řezáky a stoličku bez kořenů, po celý život neustále rostoucí a musí si je tedy ustavičně obrusovat.
Pozor: Je-li potrava trvale měkká, mohou zuby přerůst, a to zvířatům ztěžuje příjem potravy.
Divoká morčata si své zuby obrušují hlodáním kůry nebo tvrdých větviček. Jejich zelené krmení často obsahuje i zrnka písku, která požírají a při jejichž kousání si zuby obrušují. Zelená potrava vašeho morčete je vybraná, není tutíž kořeněná pískem, a proto se snadno žvýká. Máte však jiné možnosti. Hryz k obrušování hlodáků morčat v obchodě pro zvířata. Svým morčatům podávejte starý, tvrdý chléb ( bez plísně ) nebo větvičky a výhonky ovocných stromů, které hlodavci ohryžou. Jinou možností jsou v obchodě koupené žvýkačky:srdíčka a podobné věci lisované se zrním , takže současně slouží jako pamlsek.
Při chybném postavení zubů napomůže žádný hryz
Některá morčata mají chybný skus, což bývá dedičná vada. Proti sobě stojící zuby se nedotýkají a nemohou se obrušovat. Tato vada především postihuje stoličky. Nelze ji napravi jinak, než za pomoci veterináře. Příliš dlouhé nebo chybně postavené stoličky způsobují odkapávání slin z ústních kohoutku. Zpozorujete-li něco takového, vyhledejte zvěrolékaře, který zuby skrátí. Ošetření opakujte a nepodávejte mnoho tvrdého krmení.
Zelené krmení
Po celý rok denně musíte morčeti dávat mnoho druhů ovoce a zeleniny. V takovém případě nebude mít morče žádné potíže s trávením. Dávejte přednost druhům, které můžeme sbírat v přírodě. Pro zvířata je daleko hodnotnější např. List pampelišky, než celý hlávkový salát ze knedlíku. Ještě důležitější než jednotlivé složky potravy je vysledovet osobní oblibu vašich hlodavců a hlavně dbát na pestrost potravy.
- Zelenina: můžete podávat např: mrkev, červenou řepu, brokolici, petržel, květákový košťál a listy, špenát
- Plané rostliny: žebříček, sléz, jetel, pampeliškové listy, mléč, mladé kopřivy
- Ovoce: jablka, hrušky, maliny, hrozny a rajčata
Divoké krmení
Pokud jste ochotní sami krmení pro morče sbírat, musíte dobře znát rostliny. Opatřete si určovací knížku našich rostlin, je velmi užitečná, protože jedovaté rostliny jsou vněm vzlášť označeny. Přehled nejběžnějšíh jedovatých rostlin, zahradních i divoce rostoucí bylin. Ovšem také si můžete koupit knížku o morčatech a tam tajdete vhodné zelené krmení pro morčata a taky spoustu jiných věcí.
Pozor: Nesbírejte zelené krmení na okrajích polí a silnic, i když zde rostou statné pampelišky. Je to ztnámka přehnojení a zvířata by ohrožovaly postřiky a zplodiny aut.
Důležitá kapitola: vitamin C a minerální tyčinka
Je důležité, aby měla morčata dost vitamínu C. Ten je obsažen v zelené potravě a někdy se přidává i do obilnin. Ale dávejte jim také vitamínové kapky (dostanete je v obchodě pro chovatele), především v zimě. Minerální tyčinka dodá vašemu morčeti všechny minerály, které potřebuje. Připevněte ji na pletivo dvěří. Nikdy ji nepokládejte na podlahu kotce - nasákla by močí.
Pitná voda
Moršata mají poěrně vysokou potřebu příjmu tekutin, která ovšem záleží na podmínkách (letní vedra, suchý vzduch při ustředním topení apod.) a také na individuálních potřebách a zdravotním stavu zvířete (březost, kojení atd.). Pitnou vodu musí ít zvíře neustále dostupnou a denně čerstvou. Nejvhodnější je koupit malou napáječku. Máte-li celou skupinu morčat v pokojovém výběhu, pořiďte raději více malých lahví, než jednu velkou.
Důležité
- krmte každý den ve stejnou dobu
- odstraňte nesnědenou potravu z minulého dne
- zeleninu a ovoce dobře omyjte
- dávejte syrovou a čerstvou zeleninu - ne vařenou nebo mraženou
- směs různých druhů zeleniny je lepší než velké množství jednoho druhu
- na jakýkoliv nový druh potravy zvykejte morče postupně
- postarejte se, aby vaše morče mělo pořád čerstvé suché seno a vodu
- dávejte mu navíc vitamín C
ZDROJ: knížka o morčatech