Jdi na obsah Jdi na menu
 


                       Péče o morče

Bydlení

Pro morče je vhodná klec, velké akvárium a králikárna. Chovatelské stanice si většinou dělají ubikace ze staré postele. To však není moc vhodné když máte 2-3 morčata. Obrazek

                 

Umístění                          

Ubikace by nemněla být umístěna na zemi, na slunném místě ani v průvanu. Pokud máte malé děti nebo kočku či psa, mněla by být umístěna mimo jejich dosah.

Vybavení ubikace

Na dno klece umístíme hobliny. Piliny jsou velmi prašné, mohly by se zvířeti dostat do nosu nebo očí a způsobit potíže. V kleci by mněly být jesličky na seno a trávu aby si na ni nemočili a nešlapaly. Miska na žrádlo by mněla být keramická aby ji morče nepřevrhlo. Napáječku si můžete buď kopit a nebo si ji udělat z plastové láhve. Napáječku musíme každý den vyčistit a dát čerstvou vodu. Když je hodně znečistěná, nasypeme trochu neuvařené rýže nebo malinké kamínky, nalijeme teplou vodu a chvíli třepeme. V ubikaci by nemněl chybět domeček. nevhodný je dřevěný, protože když ho morče počůrá, je po domečku :-) Obrazek

Zpestření bydlení a života morčete

V obchodech se dá koupit nerezová koule s rolničkou, která se zavesí na strop a do ní se dává různé krmení ( jablko, mrkev, salát... ) a morče, když se pro to natáhne si trochu protáhne svaly. Nebo pod jesličky můžete umístit cihlu a morče se bude protahovat a obrousí si drápky. V obchodech se dají koupit minerální kameny, kterými si zase obrousí zuby. Můžete mu ale dát jenom tvrdý rohlík nebo chleba, ale taky vetvičku ovocného stromu na ohlodání.  ( strom nesmí být ošetřen postřiky ! ! ! )  Existují i kolotoče pro morčata... Do klece mu můžeme umístit různé schůdky a stupínky.

Obrazek

Koupání

Koupání by mnělo být součástíh hygieny morčete. Krátkosrstá morčeta se samozřemně nemusí koupat tak často jako šeltie či peruánec ( Dlouhosrstá morčata ). Koupeme dle potřeby, ale alespoň jednou za měsíc. Napustíme si do lavoru nebo umyvadla teplou vodu, morče položíme do nádoby a přidržujeme rukou bříško. Naneseme na morče šampon ( buď koupíme přímo pro hlodavce a nebo obyčejný březovaný. NIKDY NE MÝDLO!!! Mýdlo vysušuje pokožku morčete! ), vmasírujeme tak, aby se dostal i na pokožku. Vyhýbejte se hlavičce a uším! Potom spláchneme čistou vodou ale tak, aby tam nezůstaly zbytky šamponu! Morče vytřeme do sucha, dlouhosrstá morčata vyfénujeme. V zimních měsících vyfénujeme i krátkosrstá.