Co všechno se může morče naučit
Mnoho lidí si pod morčetem představí malé lenošné kulaté stvoření ležící v králikárně. Ovšem i morčátka se umí ledasčemu naučit. Pokud jim věnujeme více času a pozornosti je to velice živé zvířátko, společník který umí pobavit. Určitě záleží i na povaze každého morčete (někdo je od přírody lenošnější a někdo naopak divočejší). Avšak každé morče má sklony běhat, skákat a pobíhat. Zásadní chybou je zavřít morče do klece a celý den se na něj ani nepodívat, nepodrbat ani jinak být s ním v kontaktu. Při "jedináčkovi" to platí obzvlášť.
Co vše se může naučit?
CHOZENÍ NA "WC" - Velmi praktickou věcí je morčátko naučit chodit na jedno místo v ubikaci, kde bude mít "wc". Takovým nejvhodnějším místem je roh. Na místo je praktické dát nějakou misku (ale plochou). Prodávají se i plastové záchody pro hlodavce, avšak z vlastních zkušeností to používají morčáci spíše jako ležárnu :-). Princip je zcela jednoduchý. Přesouvat - pomocí lopatky - výkaly na cílené místo. Časem by to morčátko mělo pochopit.
PANÁČKOVÁNÍ - Četla jsem, že se dlouho tradovalo, že morčátka stát na zadních nohou neumí. Opak je však pravdou. Naopak panáčkovat umí velmi dobře, pokud to tedy trénují :-). Je pak legrace sledovat morčátko, které panáčkovat neumí, jak se sápe nešikovně nahoru a kynklá se ve vzduchu :-). I tady musí být určitý "talent" (zvláštní slovo talent používat u morčete :-). Morčátko za svůj výkon vyžaduje odměnu v podobě pamlsku, respektive pro dobrůtku udělají hory doly. Jako správné lákadlo poslouží hlavně zelenina nebo čerstvá tráva (mě se nejvíce osvědčila zelená tráva a okurka). Ze začátku možná bude potřeba morčátku vypomoct (jednou rukou držet pamlsek ve vzduchu nad hlavičkou a druhou rukou podepřít packy). Po čase už morčátko začne na mňamky automaticky panáčkovat :-).
CHŮZE PO DVOU - Těžším "kouskem" je chůze po dvou zadních nožkách. Jinak řečeno panáčkování s chůzí. Opět pomocí dobroty. Pokud již morčátko umí panáčkovat, můžeme začít. Opět zvedneme pamlsek do výšky, necháme morčátko panáčkovat, dáme mu odměnu, pak opět, podepřeme přední tlapky rukou a posuneme pamlsek směrem dopředu. Zprvu možná morče bude slézat dolů a odmítat, ale časem na to přijde. Prvně bude určitě vyžadovat podporu, ale později to půjde i bez ní.
OTOČENÍ "DO KOLEČKA" - Další legrační záležitostí je otočení morčátka do kolečka, jinak řečeno otočení o 360 stupňů. Jak jinak, neobejde se to bez nějaké dobrůtky. Morčátku ukážeme odměnu, po té schováme a řekneme "do kolečka" (nebo jinak, jak chcete :), nebo je někdy účinnější použít nějaké gesto. Po té se morčátko otočí a dostane něco na zub. Tak takhle by to mělo vypadat :-). Při učení ukážeme dobrotu před čumáček a nalákáme jím aby se morčátko otočilo. Po dokončení kolečka morče dobrotu dostane. A takhle pořád dokola a dokola, než se začne morčátko otáčet samo. Profíkem kolečka je Bubuška, někdy se stane, že jí donesu okurku a ona se už automaticky otočí :-))).
PŘÍCHOD NA ZAVOLÁNÍ - Těžkou záležitostí je příchod na zavolání jménem. Morčátka spíše reagují na zvláštní zvuky, jako je šustění pytlíkem, mlaskání nebo vrzání klíčů ve dveřích. I když slyší o mnoho lépe než my lidi, lépe reagují na vysoké tóny. To však neznamená, že musíme na morčátka pištět :). Samy obvykle přijdou - pokud jsou tak zvyklé - na zvuky, které mají spojené s podáním jídla. Pokud však morčátko takto přivoláme a odměna se nekoná, brzy na tento zvuk přestane reagovat.
Kopírováno z www.morcata.cz/bellis